Oblasti delovanja

Sudski postupci

Postoje različite vrste sudskih postupaka u kojima se odlučuje o pravima i obavezama pravnih i fizičkih lica ili o krivičnoj optužbi protiv određenog lica.

Parnični postupak spada u građanske sudske postupke i u njemu se ostvaruje sudska zaštita građanskih i korporativnih prava. Sporovi su posledica sukoba koji nastaju u različitim odnosima: ličnim, porodičnim, radnim, imovinskim, itd. Ukoliko suprotstavljene strane ne reše spor dogovorom ili nekim od alternativnih načina rešavanja spora, često je neophodno da zaštitu svojih prava potraže pred nadležnim sudom pokretanjem parnice, a uspeh u sporu velikim delom zavisi i od kvalitetne pravne zaštite.

Vanparnični postupak zahteva postupanje suda, iako ne postoji sukob ili nepostupanje druge strane, tu se rešavaju građanske nesporne stvari, kao što je otvaranje sefa u slučaju gubitka ključa ili proglašenje lica za umrlo.

Izvršni postupak pokreće se po odluci suda uz nalog tuženoj strani da ispuni dužnost određenog ponašanja ili činidbe.

Stečajni postupak pokreće se po odluci suda i sprovodi se nad pravnim licem kod koga su nastupile ozbiljne teškoće u poslovanju, najčešće usled prezaduženosti.

Upravni spor je spor o zakonitosti upravnog akta, koji se pokreće na zahtev fizičkog ili pravnog lica u slučaju kada smatra da mu je upravnim aktom povređeno neko pravo ili interes, a može ga pokrenuti i državni organ kada smatra da je upravnim aktom povređen zakon u korist pojedinca ili pravnog lica, a na štetu društvene zajednice.

Krivični postupak je zakonom propisan postupak u kome se odlučuje da li je okrivljeno lice učinilo zakonom propisano krivično delo, da li je odgovorno i da li će mu se izreći krivična sankcija.

Prekršajni postupak je sudski postupak sa kojim će se susresti najveći broj fizičkih i pravnih lica. Sprovodi ga prekršajni sud na čijoj teritoriji je prekršaj učinjen ili gde je posledica nastupila. Kao sankcija za izvršen prekršaj mogu da budu izrečene novčana kazna, kazna zatvora, rad u javnom interesu i različite zaštitne mere.

Postupak za privredni prestup pokreće javni tužilac po prijavi za privredni prestup, protiv pravnog lica i odgovornog lica u pravnom licu, vodi se pred nadležnim privrednim sudom. Privredni prestupi su društveno štetne povrede propisa o privrednom ili finansijskom poslovanju koje mogu da prouzrokuju teže posledice po organizaciju i društvo.

Višegodišnje iskustvo u zastupanju naših klijenata pred sudom i ostvareni rezultati, pokazatelj su da to radimo vrlo uspešno, u skladu sa najboljim interesima i najboljom domaćom praksom, bez obzira da li se radi o građanskim ili privrednim sporovima. Naš pristup je uvek na najvišem profesionalnom nivou bez obzira na vrednost spora i njegovu složenost. Držimo do integriteta naših klijenata, reputacije i etičkih principa u pružanju usluga, a vodimo računa da je vreme najdragoceniji resurs, zbog čega se trudimo da osmislimo pravnu zaštitu koja će put do pravde omogućiti na što efikasniji način uz minimalne rizike.

Naši eksperti učestvovli su u brojnim postupcima restrukturiranja preduzeća, restrukturiranja duga, stečajevima i likvidacijama, kao i izvršnim postupcima, a odluku o izboru načinu naplate potraživanja donosimo u konsultaciji sa našim klijentima kako bi na što efikasniji način zaštitili svoja prava u situacijama kada je jedna ugovorna strana u docnji.